Historia szkoły - zss czarniecka

Znalezione obrazy dla zapytania szkoła gify
ROK SZKOLNY
2023/2024
ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W CZARNIECKIEJ GÓRZE
Przejdź do treści

Historia szkoły

Historia Zespołu Szkół Specjalnych
przy Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji
w Czarnieckiej Górze.
  I Lata 1953-60

          Początki szkoły sięgają roku 1953. Wtedy to, przy istniejącym wówczas Domie Zdrowia dla Dzieci
w Czarnieckiej Górze zostaje zorganizowana czteroklasowa Szkoła Specjalna. Pracę w powołanej do życia szkole rozpoczęto ze względów organizacyjnych dnia 6 października 1953roku. Kierownikiem szkoły
i organizatorem procesu kształcenia dla dzieci przebywających na leczeniu, zostaje pani Maria Panasiuk,
a nauczycielkami Tamara Szumska  (zmarła w 2002r.) i Teodozja Nowak. W grudniu 1953 roku Dom Zdrowia w związku z trudnościami zaopatrzenia w wodę na skutek przebudowy pobliskiej kopalni rudy żelaza i odcięcia żyły wodnej, zostaje zamknięty na okres od 1 grudnia 1953 roku do marca 1954 roku.
Szkoła również przerywa swą działalność, a kierownik  pani M. Panasiuk i pani T. Szumska, pracują w tym okresie w szkole w Stąporkowie. Pani T. Nowak w tym czasie rezygnuje z pracy. Po trzymiesięcznym „zimowym przestoju” panie wracają na swoje stanowiska. Zostają zatrudnione - pani Helena Szybowska
i pani Maria Moneta.
         Warunki pracy są trudne. Nauczyciele pełnią jednocześnie obowiązki wychowawców. Dom Zdrowia nie zapewnia im mieszkań, nie mają żadnych dodatków ani zniżki godzin. Pracują w pełnym wymiarze godzin. Dodatkowo pani T. Szumska społecznie prowadzi bibliotekę, w której zgromadzono 320 woluminów. Liczba uczniów i wychowawców wynosi 90 osób.   Dzieci przyjeżdżają na leczenie turnusami trwającymi po 6 tygodni każdy. Dla każdego turnusu organizuje się klasy i układa odrębne plany pracy. Ze względu na dużą ilość dzieci zorganizowano dodatkową piątą klasę, a następnie 24 kwietnia 1954 roku postanowiono utworzyć siedmioklasową Szkołę Specjalną, w której uczyło się 145 uczniów. W roku szkolnym 1954/55 zachodzą zmiany kadrowe w Szkole Specjalnej przy Domie Zdrowia w Czarnieckiej Górze. Odchodzą z pracy: kierownik pani M. Panasiuk i pani M. Moneta. Na kierownika szkoły zostaje powołany pan Wilhelm Kondyjowski. Jego żona Jadwiga zostaje nauczycielką w szkole. Ze względu na wzmożoną opiekę wychowawczą, po zajęciach lekcyjnych, zachodzi konieczność powołania kierownika pedagogicznego, któremu podlegają wychowawcy. Zostaje nim pan Józef Frankiewicz, który przyjmuje na siebie również obowiązki nauczyciela w szkole. Przyjęto również do pracy panią Elżbietę Czopińską. Szkoła siedmioklasowa mieści się wówczas w budynku głównym. Jest ciasno. Uczniów wówczas było 138. W sali uczyło się po 22 uczniów,
a w świetlicy zorganizowano dwie klasy, przedzielone mapą. Pan W. Kondyjowski  czyni starania
o przystosowanie skrzydła budynku do użytku szkolnego. Pomieszczenia te ze względu na usterki techniczne stały puste i niewykorzystane. We wrześniu 1955 roku odchodzi do Warszawy pani H. Szybowska, aby podjąć naukę w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej. Odchodzi również pan J. Frankiewicz. W szkole zostaje tylko 3 nauczycieli i kierownik szkoły. Ponieważ wymagano od grona odpowiednich kwalifikacji, osoby te podjęły naukę w zaocznym Studium Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. W takim składzie w siedmioklasowej Szkole Specjalnej pracowano od 19 września 1955 roku do 1 stycznia 1957r .
W związku z brakiem dzieci nie zorganizowano nauki w kl. VII, a od 12 kwietnia 1957 roku znowu było tylko 5 klas, choć liczba dzieci w tym okresie wynosiła 130 osób.
Zostaje uruchomione skrzydło budynku, które stało puste i zostało oddane do użytku szkoły. Zostają utworzone klasopracownie dla uczniów. Grono pedagogiczne jest zapracowane. Problemem staje się zaplecze dydaktyczne oraz braki kadrowe.
1 stycznia 1956 roku nazwa Dom Zdrowia przestaje istnieć. W jego miejsce powołano uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach Państwowe Prewentorium Przeciwgruźlicze. Dzieci przebywające na leczeniu musiały mieć zapewnioną również opiekę wychowawczą. Kierownikiem pedagogicznym zostaje pan Leon Bieda. Organizuje zakres opieki wychowawczej, pisze kwartalne sprawozdania z tejże opieki, organizuje zajęcia.W roku szkolnym 1959/60 grono powiększa się. Nauczycielem zostaje pan Edward Franasik , a następnie ma powierzoną funkcję kierownika pedagogicznego.
II Lata 1959/1970
Na początku lat 60-tych zgłaszają się do pracy nauczyciele: Zofia Franasik, Weronika Jaśkiewicz, Helena Wierzbicka. Znów zostaje zorganizowana 7-klasowa szkoła. Zatrudnieni są też wychowawcy.
W roku szkolnym 1963-64 grono pedagogiczne opuszczają państwo Jadwiga i Wilhelm Kondyjowscy. Przenoszą się do Krakowa. Z. i E. Franasik kończą PIPS i jednocześnie kształcą się dalej na Uniwersytecie Warszawskim.         W. Jaśkiewicz i H. Wierzbicka podejmują studia na PIPS.
Po ukończeniu studiów na UW pan E. Franasik  zostaje zaangażowany przez Kuratorium w Kielcach na stanowisko wizytatora Szkół Specjalnych.
Nominację na kierownika szkoły w miejsce W. Kondyjowskiego dostaje nauczycielka Weronika Jaśkiewicz, która wcześniej pracowała jako wychowawca. Kierownikiem pedagogicznym zostaje pani Janina Urbańska.
W tym okresie jako wychowawcy pracują: Ewa Bieńkowska,                   Helena Stangierska, Hanna Bąk, Zofia Kozłowska, Anna Duda, Małgorzata Cząstka, Elżbieta Stankowska, Barbara Pardela, Zofia Kałużyńska  (później Binkowska), Bogumiła Tarasińska, Krystyna Zasadzka, Marek Wilczyński, Halina Swat, Janusz Prus, Elżbieta Barańska, Danuta Rot, Elżbieta Kowalska, Krystyna Franasik, Barbara Grzela, Leszek Łuczkiewicz, Ryszard Werens, Jolanta Rot, Urszula Andrzejczyk, Józef Gierczak .                        Organizowali wycieczki, zajęcia z zakresu plastyki, techniki, muzyki. Uczyli dzieci pomocy w jadalni i kredensowni. Dbali o czystość parku  i sal. Organizowali pracę zuchową i harcerską.
1 września 1967 roku grono nauczycielskie opuszcza pani Elżbieta Piasek  (Czopińska), która przenosi się do pracy w Zakładzie Wychowawczym           w Kielcach.
15 sierpnia 1968 roku przy Szkole Podstawowej Specjalnej zorganizowane zostaje przedszkole. Jako nauczyciel przedszkola zostaje zatrudniona pani Zofia Bugaj, która pełni swoje obowiązki do września 1969 roku. Na jej miejsce zostaje zatrudniona pani Mirosława Dachowska.
Grono nauczycielskie zasila również pani Jadwiga Bielecka (późniejsza Michalska). Kierownik szkoły pani Weronika Jaśkiewicz po ukończeniu PIPS rozpoczyna studia na WSP w Krakowie z zakresu matematyki
i fizyki, które kończy w lipcu 1970 roku. W roku 1967 kierownikiem pedagogicznym zostaje pani T. Szumska i pełni tę funkcje aż do chwili
odejścia na emeryturę, tj.1 września 1970 roku.
Opuszcza też grono pedagogiczne pani Zofia Franasik. Przenosi się do pracy  w Zakładzie Wychowawczym w Kielcach.
W miejsce wyżej wymienionych zatrudnione są: Barbara Chochowska
i Maria Musiał (odeszła w roku 1971). Grono wychowawców powiększa się o: Mieczysława  Przślakowskiego,  Agatę Lipowską, Marzenę Troźbierską, Urszulę Jedynak  ( później Gwarek) . Kierownikiem pedagogicznym w okresie wakacji letnich roku 1968 zostaje pani Helena Wziątek. Organizuje, przy współpracy  z kierownikiem Prewentorium Martą Dańską, pracę wychowawczą  w okresie wakacyjnym.To dziesięciolecie w pracy nauczycieli i wychowawców obfitowało licznymi wyjazdami na wycieczki, spotkaniami ze środowiskiem, filharmonią. Rozbudowały się formy pracy zuchowej i harcerskiej. Dla grona pedagogicznego był to bardzo dobry okres współpracy z kierownikiem Prewentorium panią Martą Dańską, która bardzo kochała dzieci i stawiała je zawsze na pierwszym miejscu. Bardzo ceniła rolę nauczycieli i wychowawców w procesie leczenia. Duży nacisk kładła na współpracę z pedagogami. To z jej polecenia personel medyczny organizował uroczyste akademie z okazji  Dnia Nauczyciela. Była człowiekiem o wielkim sercu, pełnym miłości do dzieci. W dniu jej śmierci po długiej chorobie dnia 21 października 1969 roku płakał personel i płakały dzieci. Nie było żadnego człowieka, który nie uroniłby łzy na wieść o tej tragedii. To pani M. Dańska mówiła, że kto nie kocha dzieci ten nie powinien z nimi pracować. Do dziś jej mogiłę odwiedzają dawni uczniowie i wychowankowie.

III Lata 1970-1980

Nowym kierownikiem Prewentorium zostaje Mieczysław Nyga, a po nim Teresa Świtakowska. Grono pedagogiczne w tym dziesięcioleciu zasilają:
H. Marcinkiewicz, Alicja Misiowiec, Józefa Bielecka, Kazimiera Hudzik, Wiesława Kulińska, Jadwiga Kijak,                             Irena Ludwikowska, Barbara Senator, Józef Rurarz, Danuta Żelazko, Jan Swat, Irena Jedynak, Emilia Warzyńska (później Cygan), Bogusława Fitas, Halina Kumor, Irena Buczkowicz, Zofia Kusiak, Maria Wirgowska oraz Włodzimierz Wierzbicki.
Zachodzą też duże zmiany w funkcjonalności szkoły.
Na podstawie Uchwały z dnia 29 lipca 1971 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach zmienia nazwę Prewentorium na Szpital Dziecięcy Rehabilitacji Leczniczej
w Czarnieckiej Górze, a Kuratorium Okręgu Szkolnego
w Kielcach poleca przekształcić dotychczasową nazwę szkoły stosownie do nazwy placówki. Z dniem 1 stycznia 1972 roku Wydział Oświaty w Końskich dokonuje zmiany. Teraz jest to Szkoła Podstawowa przy Szpitalu Dziecięcym Rehabilitacji Leczniczej w Czarnieckiej Górze.
Jednocześnie wchodzi zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania
z dnia 23 października  1973 roku mówiące o tym, że wychowawcy  zatrudnieni w szpitalu zaliczają się do personelu pedagogicznego szkoły zorganizowanej w szpitalu.
Dyrektorem szkoły zostaje pani Weronika Jaśkiewicz.
W lutym 1974 roku odchodzi na rentę pani Krystyna Zasadzka.
We wrześniu odchodzą: Danuta Żelazko, Józefa Bielecka, Agata Kowalczyk oraz Barbara Chochowska.                                                  Kierownikiem już wychowania, a nie pedagogicznym zostaje Irena Jedynak . Jednocześnie  we wrześniu 1974r. utworzono trzy oddziały przedszkolne. Wychowawca - Wiesława Kulińska - przejmuje obowiązki nauczyciela. Od roku 1975 szkoła podlega Gminnemu Dyrektorowi Szkół w Stąporkowie, którym był Edward Dyl.
Od 20 czerwca 1976r. do 20 sierpnia 1976r. dyrektor szkoły Weronika Jaśkiewicz powierza funkcję kierownika wychowania Bogusławie Fitas. Nadzór pedagogiczny nad Szkołą obejmuje wizytator Henryk  Jantarski  oraz Janina Rek  (obecnie Gerlach) i Franciszek Bolanowski. We wrześniu 1976 roku grono pedagogiczne powiększa się o osoby: Mariannę Kusztal, która obejmuje funkcję kierownika wychowania, Teresę Dziubę i Mirosławę Dajczer.
W sierpniu 1977r. dyrektor szkoły Weronika Jaśkiewicz podejmuje pracę w WSP w Kielcach. Od 1 września funkcję dyrektora szkoły obejmuje Helena Wierzbicka. Odchodzą również: Maria Wirgowska i Irena Jedynak. Liczba uczniów i wychowanków w tym okresie wynosiła 110. W 1978r. Gminnym Dyrektorem Szkół zostaje Alfred Wilk , a jego zastępcą Tadeusz Jaskulski.    W roku 1978/79 odchodzi  z grona na emeryturę Włodzimierz Wierzbicki. Liczba uczniów wynosi 115, a w roku 1979/80 - 140.

IV LATA 1980-1987

W roku szkolnym 1980/81 grono pedagogiczne zasilają nowe osoby.
Na emeryturę odchodzi dyrektor szkoły Helena Wierzbicka. Jej miejsce zajmuje Marianna Kusztal. Odchodzi też Urszula Gwarek  i Józef Rurarz.
Grono pedagogiczne wita nowe koleżanki w osobach: Aleksandry Werens, Janiny Stradomskiej i Bogusławy Rumińskiej oraz Jadwigi Janus. Kierownikiem wychowania zostaje Bogusława Fitas.
W roku szkolnym 1982/83 do pracy wychowawczej zatrudniono Małgorzatę Słokę (później Radosz). Prężnie działa drużyna zuchowa i harcerska.
W roku szkolnym 1983/84 grono zwiększa się o osoby:Teresę Dawidowicz (później Teper), która zostaje zatrudniona na etacie muzykoterapeuty, na wniosek ordynator Honoraty Kryszk-Malec oraz Wiesława Sroka. W roku 1984/85 odchodzi na emeryturę Jan Swat, a w 1987/88 Teresa Dziuba.

V LATA 1987-1995

Ze względu na remont Szpitala Dziecięcego działalność szkoły zostaje zawieszona. Nauczyciele zostają oddelegowani do pracy w szkołach na terenie gminy Stąporków, Końskie, Skarżysko.

VI Lata 1995- 2000

20 grudnia 1995 roku wznawia działalność Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Czarnieckiej Górze. Obowiązki dyrektora ośrodka pełni lek. med. Danuta  Bakir.
Wznawia też działalność Szkoła Podstawowa, której dyrektorem została Bogusława Fitas. W grudniu 1995 roku do pracy w szkole przeniesiona zostaje Krystyna Kusztal. Pierwszymi pacjentami ośrodka są: Agnieszka Salata, Marcin Michalski, Wojciech Mastalerz, Grzegorz Kowalski i Mateusz Gibała. Dla tych i innych dzieci przyjętych do ośrodka zorganizowano zajęcia lekcyjne, a także zajęcia w zespole pozalekcyjnym.
W roku szkolnym 1996/97 w szkole rozpoczęli pracę nauczyciele:
Bogusława Fitas, Krystyna Kusztal, Urszula Słoka, Monika Cieplińska, Teresa Teper, Wiesława Sroka, Bogusława Rumińska, Miroslawa Dajczer, Irena Buczkowicz, Emilia Cygan, Beata Zasada, ks. Rafał Raus oraz ks. Jacek Koc.

VII Lata 2000- 2013

W ostatnich latach nasza szkoła przechodzi przeobrażenia. Kwitnie współpraca szkoły ze środowiskiem lokalnym: z Nadleśnictwem w Stąporkowie, Komendą Policji Powiatowej w Końskich, Strażą Pożarną, Parafią Księży Pallotynów w Czarnej, Ośrodkiem Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Terapeutyczno - Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Kielcach oraz z zaprzyjaźnionymi  szkołami z terenu Stąporkowa i Końskich, a także z Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Kultury w Stąporkowie.W 2001 r. dyrektorem szkoły w drodze konkursu zostaje pani Teresa Teper. Szkoła podlega w tym czasie Starostwu Powiatowemu
w Końskich, natomiast od roku 2005 organem prowadzącym staje się Urząd Marszałkowski w Kielcach.
Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej otwierają się przed szkołą nowe możliwości pozyskiwania funduszy, a tym samym poprawy warunków nauczania. Powstaje doskonale wyposażona sala komputerowa. Szkoła zyskuje środki dydaktyczne, dzięki którym zajęcia edukacyjno - wychowawcze są ciekawe i atrakcyjne oraz mają na celu wspomaganie procesu rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych oraz zapewnienie im ciągłości nauczania.
W skład Zespołu Szkół Specjalnych w Czarnieckiej Górze wchodzą:
-Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna
-Publiczne Gimnazjum Specjalne
-Zespół Pozalekcyjnych Zajęć Wychowawczych przy PSPS
-Oddział Przedszkolny przy Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej
-Zespół Rewalidacyjno - Wychowawczy przy Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej.
Uczniami - wychowankami opiekuje się wykwalifikowana kadra nauczycieli - dydaktyków i nauczycieli - wychowawców ZPZW:
Teresa Teper - dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych
Bogusława Fitas - dyrektor szkoły do roku 2001, nauczyciel nauczania zintegrowanego             
Krystyna Kusztal - kierownik wychowania ZPZW
Bogusława Rumińska - kierownik wychowania od roku 2003 do chwili obecnej
Zofia Kusiak - nauczyciel - wychowawca
Wiesława Sroka - nauczyciel - wychowawca
Emilia Cygan - nauczyciel wychowania przedszkolnego
Mirosława Dajczer - nauczyciel - wychowawca
Irena Buczkowicz - nauczyciel – wychowawca
Od roku 2001 w naszej szkole religii nauczali: ks.Józef Zabłocki, ks. Jerzy Gugała, ks. Andrzej Nyga, katechetka Justyna Dzwonnik , ks. Jacek Zakrzewski, ks. Mirosław Grabowski.
Wanda Kołodziejczyk - nauczyciel j.angielskiego
Łukasz Sękowski - nauczyciel informatyki w latach 2004 -2006
Marta Jagiełło - nauczyciel wychowania przedszkolnego
w latach 2004-2006.
Obecne grono pedagogiczne to:
Teresa Teper - dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych
Bogusława Rumińska - kierownik wychowania
Lidia Piątkowska - nauczyciel języka polskiego, historii, WOS
Beata Brandeburg - nauczyciel matematyki, fizyki
Beata Zasada - nauczyciel języka polskiego
Anna Szczepanik - nauczyciel nauczania zintegrowanego
Marta Klimczyk - nauczyciel przyrody, biologii, chemii, geografii
Edyta Sobusiak - nauczyciel w zespole rewalidacyjno- wychowawczym
Monika Zielińska - nauczyciel nauczania zintegrowanego
Iwona Swat - nauczyciel j.angielskiego
Dariusz Kijewski - nauczyciel muzyki, informatyki, techniki
Krystyna Jasińska - nauczyciel j.angielskiego, j.rosyjskiego
ks. Ryszard Andrzejczyk - nauczyciel religii
Monika Miernik - nauczyciel - wychowawca
Anna Zawada - Grot - nauczyciel - wychowawca
Ewa Stępień - nauczyciel - wychowawca
Beata Stępień - nauczyciel - wychowawca
Monika Świercz - nauczyciel wychowania przedszkolnego
Monika Ksel - nauczyciel - wychowawca
Anna Kuleta - nauczyciel - wychowawca
Lucyna Rurarz - nauczyciel- wychowawca
Ewelina Świerczyńska - nauczyciel - wychowawca

W latach 2000-2007 na emeryturę odchodzą:

Irena Buczkowicz
Mirosława Dajczer
Bogusława Fitas
Krystyna Kusztal
Emilia Cygan
Wiesława Sroka
Zofia Kusiak

Jako pomoc nauczyciela w szkole pracują:
Justyna Młynarczyk
Anna Salata
Bożena Lipowska

Sprawami kadrowo-administracyjnymi zajmują się:
Irena Nowacka - p.o. głównej księgowej
Justyna Kołodziej - referent
Małgorzata Nowak - pomoc administracyjna
Anna Grot - pracownik gospodarczy

Nauczyciele dbają nie tylko o wykształcenie młodych pacjentów,
ale także o rozwój młodych talentów i zainteresowań, organizują im również czas wolny: ogniska, zabawy oraz wycieczki piesze po okolicy. Uczniowie redagują i wydają, co miesiąc szkolną gazetkę  „Kurier Sanatoryjny”. Praca szkoły opiera się na ścisłej współpracy z personelem medycznym. W roku szkolnym 2011/2012 w placówce uczyło się ponad 750 pacjentów. Na zawsze w historię szkoły wpisały się uroczystości:50-lecia Szkoły, festyny środowiskowe ,,Dzieci- dzieciom”, coroczne spotkania integracyjne dzieci z Zespołem Downa z Radomia z udziałem J.E. Biskupa Adama Odzimka przy Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej, liczne akademie i apele z okazji świąt państwowych i religijnych (spotkania jasełkowe).
Każdego dnia tworzymy razem z uczniami nowe dzieje, pielęgnując z pietyzmem tradycje szkoły, pamiętając o pedagogach, którzy przepracowali tu wiele lat i mieli swój udział w kształtowaniu kolejnych pokoleń wychowanków. Obecnie także troszczymy się o rozwój edukacyjny każdego dziecka, zapewniając mu nie tylko optymalne warunki do nauki, ale również tworzymy sprzyjającą atmosferę do zabawy i poznawania swojej osobowości.
Niech nasza wspólna historia zapisana w kolejnych tomach kroniki będzie dla następnych pokoleń tak ciekawa i bogata, jak pamiętne dzieje minionych  lat.
Historia Zespołu Szkół Specjalnych

Darmowy licznik odwiedzin
Wróć do spisu treści